Atranka360 Blogas

Atranka360 BlogasIeškantiems darboDarbdaviamsSkaitomiausi
Atranka360 blogas

Kaip išvengti netinkamo sprendimo atrankoje? (II dalis)

Domantė TrotėParengė Domantė Trotė14.10.2018
Kaip išvengti netinkamo sprendimo atrankoje?  (II dalis)

Kviečiame skaityti "Netinkamo sprendimo atrankoje kaina" straipsnio tęsinį, kuriame Personalo paieškos ir atrankos kompanijos “Atranka360” komanda dalinasi patirtimi, kokios dažniausiai pasitaikančias klaidingo sprendimo priežastys ir ką daryti, kad tų klaidų išvengtume. Personalo atrankos procesas neišvengiamai turi dvi medalio puses: darbdavį ir kandidatą. Abi šios pusės turi savo tikslus (darbdavys - rasti tinkamą darbuotoją, kandidatas - įsidarbinti patinkančioje įmonėje), kurie iš principo susitikus tinkamiems žmonėms būna pasiekti. Bet tuomet kyla klausimas: kodėl taip dažnai personalo ar darbo paieškos tampa ilgu ir varginančiu procesu? Kokios klaidos daromos ar net kartojamos? 

Kokios priežastys lemia, kad darbdavys pasirenka ne tą darbuotoją, o darbuotojas - ne tą darbdavį?

Darbo pokalbiuose laimi atvirumas

Iš darbdavio pusės.

Darbdaviams rekomenduojama kuo išsamiau apibūdinti siūlomą darbą: sunkumai, su kuriais susiduriama dirbant, kokius privalumus pozicija ir kompanija siūlo, galimos rizikos, karjeros perspektyvos, įmonės vizija ir tikslai, vertybės, kuriomis vadovaujamasi. Atvirai papasakoti, kokiems darbuotojams sekasi dirbti kompanijoje, o kokiems sunkiau ir pan.

Nemažiau svarbu ir detaliai aptarti visas darbo funkcijas. Sąžiningai pristatyti, kiek procentų darbo laiko užims kiekviena iš jų. Jei labai smulkiai pristatoma tik tam tikra funkcija, o pradėjus dirbti paaiškėja, kad ji užima vos 10% viso darbo - labai dideli šansai, kad darbuotojas greitai liks nepatenkintas. Nes galbūt jis labiausiai ir buvo sužavėtas šia išsamiausiai pristatyta užduotimi.

Gera praktika yra supažindinti kandidatus su darbo vieta ir kolektyvu, kad jie pajaustų atmosferą ir įvertintų, kaip joje jaučiasi. O darbdavys tuo metu stebėdamas taip pat gali gauti daug naudingos informacijos. Taip galima išvengti klaidos, kai darbuotojas puikiai sutaria su vadovu, tačiau visiškai nepritampa prie kolektyvo.

Iš darbuotojo pusės:

Jau minėjome, kad nereikėtų savęs pernelyg “pardavinėti”, nes kaukė anksčiau ar vėliau vis tiek nukris ir pasimatys, ką žmogus sugeba ir kokia asmenybė yra iš tikrųjų.

Visgi, esminis momentas - visa atsakomybė krenta darbdaviui. Būtent nuo jo gebėjimo sukurti pozityvią darbo pokalbio aplinką priklauso, kaip kandidatas jaustis ir save atskleis.

Tik tinginiai nesitikslina informacijos

Vienas svarbiausių patarimų: neskubėti priimti sprendimo, duoti sau šiek tiek laiko pagalvoti, pasitikslinti neaiškumus, ar abejones ir tik tada pateikti atsakymą.

Iš kandidato pusės.

Reali galimybė gauti savo svajonių darbą arba pakeisti jau pabodusį gali netyčiom uždėti rožinius akinius. To pasekmė - prastas įsigilinimas į visas naujojo darbo subtilybes bei sąlygas ir nusivylimas priėmus netinkamą sprendimą. Išeitis - surinkti kaip įmanoma daugiau įvairios informacijos iš oficialių įmonės puslapių / rekvizitų / socialinių tinklų. Pravartu paieškoti ir pakalbinti dirbusius ar šiuo metu dirbančius žmones ir klausytis, ką bei kaip pokalbio metu kalba darbdavys, kaip jis elgiasi su kitais darbuotojais, pajausti darbinę aplinką ir atmosferą. Vienas iš saugiklių, kuriuo kandidatas privalo pasinaudoti - neišeiti iš darbo, kol negavo raštiško naujo darbo pasiūlymo iš būsimo darbdavio ir nepasirašė sutarties.

 Iš darbdavio pusės.

Darbdaviams rekomenduojama vadovautis surinkta informacija iš skirtingų kanalų ir skirtingomis priemonėmis: apie kandidato patirtį, kompetencijas, vertybes, motyvaciją, karjeros tikslus, lūkesčius. Nereikia bijoti sunkesnio ir ilgesnio atrankos proceso, nes tai kandidatai vertina kaip įmonės atsakingą norą rasti ir priimti tinkamiausią, sąmoningai apsisprendusį darbuotoją.

Abiem pusėms naudinga išgirsti rekomendacijas, tačiau aklai tikėti viena rekomendacija nepatartina - vieno žmogaus nuomonė ir lieka vieno žmogaus nuomone.

Išmokite atpažinti kitos pusės vertybes

Iš kandidato pusės.

Labai svarbu išsiaiškinti, kokie raktiniai momentai akcentuojami įmonės gyvenime. Paprastas klausimas, kurį gali užduoti kandidatai darbdaviui: kokiems žmonėms sekasi dirbti Jūsų įmonėje? O kokiems nesiseka? Kokie nepritampa? Kodėl Jūs asmeniškai čia dirbate? Atsakymai į tokio tipo klausimus padės suprasti, kokiomis vertybėmis vadovaujamasi įmonėje ir ar jos sutampa su kandidato vertybine skale.

Iš darbdavio pusės.

Darbo pokalbio metu darbdaviui svarbiau pakreipti pokalbio fokusą nuo to, ką kandidatas gali ir kokią naudą atneš įmonei į tai, ko kandidatas nori, kokie jo lūkesčiai, kas jį labiausiai motyvuoja, kur jo jėga ir stiprybė. Kodėl? Nes jei kandidatas ir galės faktiškai atlikti visas užduotis, bet nenorės to daryti nuoširdžiai - tai nebus ilgalaikė ir sėkminga sąjunga.

Jei netinkamas sprendimas jau priimtas?

Jeigu jau nutiko taip, kad darbdavys ar kandidatas priėmė netinkamą sprendimą, geriausia kuo greičiau apsvarstyti situaciją, pasikalbėti su kita puse ir priimti sprendimą. Kuo ilgiau gaištamas laikas, tuo sunkiau – abi pusės būna įdėjusios daug laiko ir pastangų.

Atsisveikinimas su darbuotoju ar įmone nėra malonus procesas, jis kainuoja finansiškai ir psichologiškai, tačiau tuo pačiu tai ir puiki pamoka ateičiai. Jeigu jau suklydome – vertinkime tai kaip gerą progą peržiūrėti atrankos procesą, savo sėkmės kriterijus ar dar kartą peržiūrėti lūkesčius ir vertybes - tiek tiems, kas ieško darbuotojų, tiek ieškantiems darbo. 

 

Karjeros projektų ir personalo atrankų vadovės

Gintė Žilinskienė, Domantė Trotė, Birutė Žentelytė, Digna Ūksaitė

 

Daugiau apie mus: https://atranka360.lt

Jei susiduriate su iššūkiais personalo paieškoje ir atrankoje - kviečiame susisiekti: info@atranka360.lt arba tel. 8 638 33360. Taikliai ir betarpiškai padėsime Jūsų verslui pritraukti tinkamiausius specialistus ir vadovus!

 

 

 

Patiko ką užrašėme? Pasidalink!

LinkedInDomantė TrotėĮžvalgomis dalinasi Domantė Trotė

Turite klausimų susijusių su darbuotojų pritraukimu ir atranka? Planuojate naujo kolegos paiešką? Esate tinkamoje vietoje!

Sekite Atranka360 socialinėje erdvėje!