Offline is the new luxury
Šiais laikais darbus atlikti be technologijų „įsikišimo“ beveik nėra įmanoma. Bandžiau stebėti save, ir supratau, kad darbo metu per pusę valandos mažų mažiausiai devynis kartus automatiškai įsijungiau Facebook, Instagram, Delfi, Linkedin, Youtube ir ,,scrolinau’’. Toks dėmesio išbarstymas mažina koncentraciją, produktyvumą ir užduoties atlikimo kokybę. Atsižvelgiant į tai, kad kasdien esame bombarduojami gausybės įvairių žinių srautų, vis labiau populiarėja naujas ,,trendas’’ - Attention diet, kuris yra tarsi atitikmuo maisto dietai, kurios metu, mažinama maisto rūšis ir kiekis. Attention diet esminis principas yra sąmoningas gaunamos perteklinės informacijos dozavimas. Svarbiausia tinkamai prioritetizuoti bei rinktis informacinius kanalus pagal kokybę, o ne kiekybę.
Kyla klausimas, kaip atsirinkti informaciją ir į ką svarbu kreipti dėmesį?
‘’Junk info” – tai informacija, kuri neteikia nei emocinės naudos, nei žinių - yra paviršutiniška ir neturinti ilgalaikės vertės, tuo tarpu “healthy info” tokia, kuri praplečia žmogaus akiratį, skatina kritinį mąstymą, suteikia įžvalgų iš skirtingų perspektyvų. Attention diet, kaip ir maisto dietai, būtina kantrybė ir valia, nes kaip ir “junk food” (nesveikas maistas), “junk info” labai traukia dėl to, kad yra “skani vartoti”, tačiau toksiška organizmui.
Attention diet produktai:
Šiuolaikinė socialinė medija nėra suinteresuota giliu, kokybišku turiniu, atvirkščiai - ji orientuojasi į vartotojo momentinį dėmesį, sąmoningai manipuliuoja akį traukiančiais antraščių pavadinimais ir taip paveikia skaitytojų primityvius emocinius impulsus, kurie ,,generuoja’’ paspaudimus bei pelną. Todėl labai naudinga “parevizuoti” sekamų žmonių, kanalų, portalų sąrašą ir pasilikti tik tai, ką verta, o emocionaliai toksiškos, ėdančios jūsų laiką informacijos skleidėjus tiesiog ,,išsimesti’’.
Daugelyje pasaulio šalių SPA tipo viešbučiuose yra pradėta teikti OFFline paslauga. Viskas, ką reikia padaryti, tai atvykti į viešbutį, registratūroje palikti visus išmaniuosius įrenginius ir mėgautis ramiu poilsiu be technologijų.
Visame pasaulyje populiarėja tylos stovyklos. Tai stovykla, kurioje laikomąsi visiško kalbos, kūno ir proto tylėjimo principo. 10 dienų negalima bendrauti nei žodžiais, nei gestais, 10 dienų atsisakoma mobiliojo telefono, 10 dienų visiškai atsiskiriama nuo išorinio pasaulio dirgiklių ir susitelkiama ties savimi.
Švelnesnė atsiribojimo alternatyva būtų laiko praleidimas gamtoje. Tą tikrai gali padaryti kiekvienas. Porą dienų praleisti be technologijų, atokiau nuo civilizacijos – puikus būdas ,,išvalyti’’ galvą ir atsigauti nuo skubėti verčiančio gyvenimo būdo.
Kuriama vis daugiau programėlių, kurios padeda nustatytais laiko tarpais blokuoti prieigą prie Facebook, Youtube, Instagram ir kitų jūsų laiką ,,siurbiančių’’ programėlių. ,,Cold turkey’’ – viena dažniausiai naudojamų programėlių ,,priverstinei” atskirčiai nuo interneto.
Kitas būdas, skirtas apgauti savo įprotį automatiškai spausti ant labiausiai naudojamųjų konėlių - ištrinti jas, o į jų vietą parsisiųsti edukacines programėles. Tokiu būdu kiekvieną kartą iš įpratimo spaudžiant ant pavyzdžiui ,,Facebook” pateksite į edukacinę programėlę ir gilinsite žinias ;).
Multitaskingas, kitaip tariant, kelių užduočių atlikimas tuo pat metu “permėtinėjant” dėmesį sąlygoja mažesnį efektyvumą, padidėjusį nuovargį, daugiau klaidų, silpnesnį duomenų apdorojimą ir paviršutiniškesnį sprendimų priėmimą. Tuo tarpu, nenutrūkstanti koncentracija ties viena užduotimi padeda pasiekti kokybiškesnį rezultatą.
Tokiu būdu galima pamatyti kiek žmonių, bėgant laikui iš inercijos yra tiesiog prisišliejusių. Manipuliatyvius santykius nesunku atpažinti, nes kontakte jie pažadina mūsų kompleksus, o kartu ir nesaugumo, menkumo jausmą. Taip pat yra ryšių, kurie nedaro žalos, tačiau “amebiškai” kabo nuo praeities laikų. Šiomis dienomis ryški ir tokia tendencija, kai interneto draugai tampa artimesni už realybėje esančiuosius. Todėl ypatingai svarbu stebėti su kuo bendraujant „nuteka“ mūsų energija, o pajutus, jog draugystėje pradeda trūkti chemijos ir artimo ryšio – nevengti refleksijos ir pokyčių- tiesiog pasitraukiant iš tokių santykių.
Dažnas, sociume pasijutęs nejaukiai arba nuobodžiai – pirminiu instinktu užsikloja “atsiribojimo užklotą” pasiimdamas mobilų telefoną į rankas ir pradėdamas naršyti be jokios priežasties. Šiuolaikinė laisvė – tai rinktis ne kuo daugiau, o rinktis selektyviai - apgalvotai ir mažiau. Laikas ir energija - patys svarbiausi šiuolaikinio žmogaus ištekliai, kurie yra riboti.