Gandai, stereotipai, pagražinto "aš" kūrimas - klaidos, kurias daro darbo ieškantys ar jį keisti norintys žmonės. Įvairūs stereotipai neretai sutrukdo darbuotojui atrasti savo gebėjimus ir norus labiausiai atitinkantį darbą, o darbdaviui - įžvelgti naudingiausią darbuotoją, - įsitikinę personalo atrankos specialistai.
Keliolikos metų darbo patirtį personalo atrankoje sukaupusios kompanijos "Atranka360" specialistės pastebi, jog išankstinės darbuotojų nuostatos ir mitai apsunkina darbo paieškas. Profesionalės sutiko pasidalinti patarimais, kokių klaidų reikėtų vengti ieškant darbo.
"Kaip aš pasirodžiau?" Šį klausimą personalo atrankos specialistės išgirsta dažnai, todėl bando keisti būsimų darbuotojų požiūrį. Prasidedant atrankos procesui stengiamasi įskiepyti mintį, kad ne tik darbdavys renkasi naują komandos narį, bet ir kandidatas renkasi būsimą darbdavį, todėl jam nereikia stengtis pasirodyti geriau nei yra, kuriant dirbtinį įvaizdį.
"Bet kuriame atrankos etape kandidatas turi išlikti savimi, o dar svarbiau - laikytis bendradarbiavimo pozicijos. Užduoti klausimus turi ne tik darbdavys, bet ir darbuotojas - kokia darbo specifika, kokios sąlygos, kokia įmonės kultūra. Jei žmogus yra bendradarbiavimo pozicijoje, dingsta socialinė kaukė, noras pasirodyti geresniam ar tinkamesniam tam tikram darbui, nei išties yra", - atskleidžia kompanijos vadovė Gintė Žilinskienė.
Deja, žmonių noras pasirodyti patrauklesniais yra natūralus, ypač kai internete gausu patarimų, kaip geriau pasirodyti darbo pokalbio metu.
"Žmones, ieškančius darbo, stengiamės kuo labiau pažinti ir išsiaiškinti, ar kandidatas turi asmeninių savybių ir dalykinių kompetencijų, kurių labiausiai reikės būsimame darbe. Juk siūloma darbo pozicija privalo atitikti žmogaus tikrąją asmenybę, jo lūkesčius, gebėjimus ir patirtį. Esant atviram laimi abi pusės - tikrąjį žmogaus veidą pamatęs darbdavys vėliau nesigailės jį priėmęs, o darbuotojas, didžiulė tikimybė, pateks į darbą, kuriame jausis gerai ir saugiai", - papildo karjeros projektų vadovė Giedrė Viršilienė.
Gandai. Blogiausia, ką darbuotojas gali padaryti sulaukęs darbo pasiūlymo - iš artimųjų, kaimynų ir interneto susirankioti realybės neatspindinčius gandus.
"Panašų atvejį turėjome visai neseniai. Vienam vyrui pasiūlėme jo interesus atitinkančią darbo poziciją, tačiau šis išgirdęs įmonės pavadinimą atsakė "ne ne ne". Pasirodo, jo kaimynas dirbo toje įmonėje ir pareiškė, kad ten - "nieko gero". Tačiau natūraliai kyla klausimas, kas kaimynui netiko. Dažniausiai blogų patirčių priežastys būna asmeninės - nesutarimai su kolegomis, nepatinkantis ar netinkantis darbas ir kt. Išsiaiškinus priežastis paaiškėjo, jog taip ir buvo. Išsklaidžius gandus, darbuotojas pasiūlytoje įmonėje šiuo metu dirba ir yra labai mums dėkingas. Prisiminkime - kas netinka kitam, galbūt puikiai tiks tau!" - atskleidė Gintė Žilinskienė.
Neretai pasklinda gandai apie mažą atlygį. Tačiau tokia situacija buvo tik krizės laikotarpiu ir neatspindi dabartinės įmonių padėties. Kitas gandas, kuomet darbuotojai išsigąsta išgirdę, jog vienai ar kitai įmonei vadovauja vadovas autoritaras, dirba nesukalbami ir nemalonūs kolegos. Tame gali būti tiesos, todėl šioje vietoje labiausiai ir reikalingi personalo atrankos specialistai.
"Esame tarpininkai, todėl siekiame susipažinti su darbdaviu, jo lūkesčiais, darbo specifika, psichologine aplinka, kolektyvu. Jei matome, kad žmogaus profesinės kompetencijos ir asmeninės savybės tinka, tačiau jis nepritaps kolektyve ar nesutars su vadovu, to neslepiame. Antraip kentėtų abi pusės".