Išdrįsti tapti pokyčiu esant viešojo sektoriaus įmone – iššūkis nemenkas! Tačiau praėjus metams atrodo, kad 2020 m. rugsėjį startavę su 4 d.d. savaitės ekperimentu , šiandien Vilniaus šilumos tinklai puikiai gyvena nauju ritmu ir gali džiaugtis išaugusiu darbuotojų efektyvumu.
Apie kilusią 4 d.d. idėją, patiriamus sunkumus ir teigiamus pokyčius kalbėjomės su Vilniaus Šilumos tinklų HR verslo partnere Gintare Belousiene.
-Kaip kilo idėja įsivesti 4-ių dienų darbo savaitę?
-Vilniaus šilumos tinklai jau ne vienerius metus eina efektyvumo keliu. Todėl ir 4 darbo dienų tema pasirinkta ne atsitiktinai.Pagrindinis projekto tikslas – dirbti dar efektyviau, kartu didinant darbuotojų motyvaciją ir įsitraukimą. Turime sukurti tokią pačią ar net didesnę vertę Vilniui, bendrovei, klientams nei sukuriame dirbdami įprastu grafiku. Ir tuo pat metu norime, kad didesnis efektyvumas kurtų didesnę naudą patiems darbuotojams.
-Su kokiais sunkumais susidūrėte?
-Vienas iš pirmų iššūkių buvo projekto pradžioje – kultūrinis pokytis. Tema labai nauja, tad reikia laiko ją prisijaukinti ir priimti kaip efektyvumo kelionę, atrasti naudas. Šis iššūkis palietė tiek vadovus, tiek visus darbuotojus. Iš vykdytos kolegų apklausos matome, kad net 67% kolegų nuomonė pasikeitė į teigiamą pusę, kai sudalyvavo projekte ir patys atrado naudas tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime.
Komunikacijos iššūkiai. Ne visi šią žinutę priima, kaip efektyvumo kelionę ir dažnai interpretuoja visai kitaip – nieko papildomai nedarome, ir tiesiog ilsimės daugiau. Bet kaip jau minėjome, tai mums efektyvumo tema ir su šiuo projektu kuriame didesnį darbo našumą. Taip pat reikėjo subalansuoti papildomas naudas kolegoms, kurie nėra įtraukti į projektą.
Nors tema skamba labai smagiai, tačiau sutilpti į 4 d. d. nėra visada taip paprasta. Kiekvienas esam išstumtas iš komforto zonos, nes suprantam, kad reikia keistis ir ieškoti efektyvumo. Darbo diena tampa intensyvesnė ir tikrai ne visi mokame dar dirbti intensyviau, daliai kolegų (6%) streso lygis dalyvaujant šiame projekte yra didesnis.
-Kokius teigiamus pokyčius matote jau dabar?
-Projektas skatina keistis, kuriasi pasitikėjimu grįsta kultūra. Kolegos įvardija, kad laisvė pasirinkti kiek dirbti ar apskritai dirbti penktadienį juos motyvuoja. Taip pat į efektyvumo kelionę įsitraukė visi mūsų kolegos inicijuodami veiklos patobulinimus, efektyvindami savo kasdienybę. Per 2021 m. sulaukėme 232 idėjų kaip galima efektyvinti savo veiklą, iš jų net 123 jau įgyvendintos. Kolegų iniciatyvos dėka sutaupėme 887 darbo valandas per mėnesį. Dirbdami 4 d. d. padaliniai pasiekė savo veiklos efektyvumo rodiklius, o kai kuriuos net pagerino, todėl vertiname, kad veiklos efektyvumas išaugo 23%. Taip pat įmonėje šiais metais susikūrė ir susirinkimų taisyklės, kurios taupo kolegų laiką. Pvz. vidinių susitikimų trukmė ne ilgiau nei 30 min. Į kiekvieną susitikimą turime ateiti pasiruošę ir išeiti susitarę dėl tolimesnių veiksmų.
Labai džiaugiamės, kad esame pirmoji viešojo sektoriaus įmonė Lietuvoje, kuri išdrįso pabandyti dirbti trumpesnę savaitę. Šis projektas skatina įvairias diskusijas rinkoje.
-Ką rekomenduotumėte kitiems, kurie nusprendė eiti šiuo (4-ių dienų darbo savaitė) keliu?
-Nebijoti eksperimentuoti ir įtraukti kolegas į šią kelionę, nes net neabejoju, kad kolegos pateiks ne vieną siūlymą kaip efektyviau atlikti darbus, kad daugiau laiko galėtų praleisti su šeima ar skirti savo pomėgiams.
- Ačiū už pokalbį!