Atranka360 Blogas

Atranka360 BlogasIeškantiems darboDarbdaviamsSkaitomiausi
Atranka360 blogas

Storytelling: kaip paprastai papasakoti gerą istoriją?

Karolina MorkūnaitėParengė Karolina Morkūnaitė12.03.2018
Storytelling: kaip paprastai papasakoti gerą istoriją?

Mūsų šūkis – niekada nenustok MOKYTIS! Todėl stengiamės dalyvauti visuose geriausiuose renginiuose, iš kurių galime parsinešti „šviežių“ naujienų! Praėjusią savaitę dalyvavome konferencijoje “Business Tools 2018”, kurioje pranešėjai siūlė praktinius būdus, kaip iš esmės palengvinti gyvenimą tiek versle, tiek darbe.

Kaip paprastai papasakoti gerą istoriją? Sutinkame žmonių, kurių klausytis taip įdomu, kad vaizdai tarsi atgyja, o personažo jausmai tampa mūsų jausmais. Kodėl vieni pasakotojai moka sudominti ir įtraukti, o kitų klausantis norisi žiovauti, pasakojo nuostabūs pranešėjai Sakalas Uždavinys ir Mantas Tvarijonavičius.

„Geros istorijos nutinka tiems, kas moka jas pasakoti“, pasakė žymus 7-ojo dešimtmečio JAV šou verslo atstovas Ira Glass. O kas būdinga toms geroms istorijoms?

Iš esmės visos geros istorijos turi panašią struktūrą: kuriama aplinka, aprašomas herojus. Tuomet herojus susiduria su blogiu/ kliūtimi, siekia savo tikslo, įvyksta istorijos kulminacija, tada didžiulis kritimas, po kurio herojus ilgai ir sunkiai, su daug detalių, ruošiasi svarbiausiai „kovai“ ir tuomet įvyksta atomazga („išsiriša“ herojaus tikslas).

O čia jau pateikti konkretūs žingsniai, kurie mus veda gerai papasakotos istorijos keliu:

1. Įsivardinkite sau, koks istorijos tikslas, ką Jūs norite papasakoti, (pvz. padėti vaikui geriau pasiruošti atsiskaitymui žinant, kad jis mieliau žaidžia telefonu vietoj to, kad ruoštųsi);

2. Sudominti klausytoją, kuris šiuo atveju ir būtų Jūsų vaikas (pvz. „Beveik niekas nežino šio atsitikimo, nes ji nutiko labai seniai, kitame mieste, kurio pavadinimas prasideda raide Ž...“)

3. Suasmeninkite istoriją ir leiskite klausytojui susitapatinti („Vieną kartą gyveno mergaitė, kuri labai mėgo..., bet didžiausia jos bėda buvo ta, kad ji nuolat atidėliodavo ir palikdavo darbus paskutinei minutei...“)

4. Leiskite personažui patirti krizę („ ...ir nė nepastebėjo, kaip atėjo atsiskaitymo diena. Pro ašaras nematant kelio į mokyklą mergaitė paklydo ir ją pagrobė Atidėliojimo nykštukai!“)

5. Istorijos viduryje akcentuokite personažo pastangas („Pakliuvusi į Atidėliojimo karalystę mergaitė turėjo daryti užduotis, kad grįžtų namo...“)

6. Pridėkite emocijų ir detalių („...liūdėjo, labai stengėsi, nykštukai matė, kaip ji vis labiau stengiasi, kaip jai sekasi vis geriau, nes ji kantriai sėdėjo ir darė vieną užduotį po kitos, nes turėjo tikslą – grįžti namo ir buvo be galo pasiilgus mamos ir tėčio...“

7. Pabaigoje akcentuokite, ką norėjote pasakyti šiuo pasakojimu („..ir galiausiai ją nuskraidino namo ir dar apdovanojo stebuklingu.... „ Taigi, jeigu nori, kad tau pasisektų, padėk telefoną ir eik ruoštis

Nors pavyzdys iliustruoja istoriją vaikui, bet lygiai taip pat galime kurti istorijas ir suaugusiems. Kaip sako aktorius Sakalas Uždavinys: „Geros istorijos yra universalios“, todėl žinodami, iš kokių dalių susideda gera istorija ir šiek tiek pasitreniravę galėsime geriau įtikinti, įtraukti ir sudominti kitus, nesvarbu, ar tai būtų Jūsų vaikas, ar sutuoktinis, ar vadovas

Patiko ką užrašėme? Pasidalink!

Karolina MorkūnaitėĮžvalgomis dalinasi Karolina Morkūnaitė

Atranka360 padeda išgryninti karjeros kryptį bei suteikia nuoseklias įžvalgas, kurios unikalios tik Jums

Sekite Atranka360 socialinėje erdvėje!