Atranka360 Blogas

Atranka360 BlogasIeškantiems darboDarbdaviamsSkaitomiausi
Atranka360 blogas

Kaip pasirinkti profesinį kelią? Tiesos ir mitai apie darbo rinką

Domantė TrotėParengė Domantė Trotė02.05.2018
 Kaip pasirinkti profesinį kelią? Tiesos ir mitai apie darbo rinką

Mūsų kolegė Domantė Trotė lankėsi Želvos gimnazijoje ir kartu su mokiniais diskutavo apie jų ateities planus, darbo rinkos “Tiesas ir Mitus” bei kitus svarbius dalykus. Daugeliui vaikų ir jų tėvams tikru galvos skausmu tampa klausimas: kur stoti? Su mokiniais ne visada pakankamai dirbama profesinio orientavimo klausimais, todėl kyla daug klausimų, kurie jau turėtų būti atsakyti žengiant ant brandos egzaminų slenksčio. Keletą šių klausimų kaip tik ir aptarsime.

Kur man stoti, jei aš vis dar nežinau, kuo noriu būti užaugęs?

Vienos visiems tinkančios profesijos ar specialybės nėra, todėl galime tik patarti, kaip nustatyti gaires, kurios gali padėti atrasti savo profesinį kelią, “profesinį aš”.

  1. Pirmiausia, reikia pagalvoti apie tai, kas yra įdomu, kokia sritis labiausiai įtraukia, į kokias pamokas mokinys eina gerai nusiteikęs, kas sekasi lengvai ir teikia malonumą. Kuo norisi domėtis papildomai ir kas motyvuoja padaryti daugiau, nei reikia. Jei tokia sritis yra aiški - turbūt jau turime bent vieną pasirinkimą, kuriuo keliu pasukti. 
  2. Tuomet galima kreiptis patarimo į artimuosius, galinčius padėti apsispręsti. Profesijos pasirinkimas tikrai neturėtų būti paslaptinga tema, kuria vengiama kalbėti. Paklauskime tėvų, mokytojų, savo draugų, ką jie mano? Kas man tiktų geriausiai? Juk tai žmonės, kurie praleido kartu didžiąją gyvenimo dalį. Toks žvilgsnis iš šalies gali puikiai pasitarnauti priimant sprendimą, todėl išklausykime įžvalgų, diskutuokime. 
  3. Profesijos pasirinkimo konsultacijos – puiki galimybė pasinaudoti pagalba iš šalies. Sukurta įvairių psichologinių įrankių, padedančių išsiaiškinti asmenybės stiprybes ir potencialą. Susitikimas su specialistu gali padėti ”iššifruoti" vidinį pašaukimą, suvokti, kokia veikla ir darbo stilius geriausiai atitinka vidines savybes ir charakterį. O tai leistų mėgautis studijomis nuo pirmojo semestro!

Tačiau labai svarbu, kad sprendimą žmogus priimtų pats, o viskuo kitu naudotųsi tik kaip pagalbinėmis priemonėmis. Viską įgyvendinti ir prisiimti atsakomybę už pasekmes žmogus turės pats, todėl tai turi būti asmeninis noras eiti pasirinktu profesiniu keliu. 

Kokią mokymosi įstaigą geriausia rinktis?

Nėra vienos stebuklingos mokymosi įstaigos, kuri visus paverstų gerais specialistais. Galutinis rezultatas priklausys nuo kur kas didesnio skaičiaus veiksnių, negu reitingai stojant.

Todėl būtina įsigilinti į studijų programą, kurią planuojama pasirinkti. Pasižiūrėti, kaip tai, ką mokymosi įstaiga siūlo, sutampa su išsikeltais profesiniais tikslais. Praktikos galimybės, papildomi užsiėmimai, mokymosi įstaigos kultūra, dėstytojų profiliai, studentų atsiliepimai - visa tai gali būti naudinga priimant sprendimą, todėl reikia nepatingėti ir ieškoti informacijos internete, apsilankyti dominančiose mokymosi įstaigose, susitikti su jų atstovais karjeros mugėse. 

Ar pakanka gerai mokytis, kad baigus studijas greitai susirasčiau darbą?

Daug ir gerai mokytis yra svarbu, tačiau dažnai to gali nepakakti. Jau mokykloje galime išskirti aktyvius mokinius, kurie dalyvauja popamokinėje veikloje, veda vidinius renginius, savanoriauja ar vasaros atostogų metu išbando save darbo rinkoje. Papildomos veiklos lavina socialinius gebėjimus, gerina laiko planavimo įgūdžius. Tokiems žmonėms vėliau paprasčiau siekti savo tikslų ir darbo rinkoje lengviau atrasti savo vietą.

Taip pat ir studijų metu puiku, jeigu studentas neįklimpsta į nesibaigiančius teorijų analizavimus ir rašto darbus, bet stengiasi įgyti ir praktinių įgūdžių. Naudojant visas galimybes atlikti praktiką, ieškant galimybių papildomai dirbti, savanoriauti organizacijose, kuriose galite “realiai pačiupinėti” savo pasirinktą profesiją, galima daug geriau suprasti, koks įdomus kelias laukia ateityje! Taip pat užmegzti vertingų pažinčių bei daug greičiau tapti stipriu ir vertinamu specialistu, kuriam atviros norimų įmonių durys.

 

Patiko ką užrašėme? Pasidalink!

LinkedInDomantė TrotėĮžvalgomis dalinasi Domantė Trotė

Atranka360 padeda išgryninti karjeros kryptį bei suteikia nuoseklias įžvalgas, kurios unikalios tik Jums

Sekite Atranka360 socialinėje erdvėje!