Mūsų kolegė Domantė Trotė lankėsi Želvos gimnazijoje ir kartu su mokiniais diskutavo apie jų ateities planus, darbo rinkos “Tiesas ir Mitus” bei kitus svarbius dalykus. Daugeliui vaikų ir jų tėvams tikru galvos skausmu tampa klausimas: kur stoti? Su mokiniais ne visada pakankamai dirbama profesinio orientavimo klausimais, todėl kyla daug klausimų, kurie jau turėtų būti atsakyti žengiant ant brandos egzaminų slenksčio. Keletą šių klausimų kaip tik ir aptarsime.
Vienos visiems tinkančios profesijos ar specialybės nėra, todėl galime tik patarti, kaip nustatyti gaires, kurios gali padėti atrasti savo profesinį kelią, “profesinį aš”.
Tačiau labai svarbu, kad sprendimą žmogus priimtų pats, o viskuo kitu naudotųsi tik kaip pagalbinėmis priemonėmis. Viską įgyvendinti ir prisiimti atsakomybę už pasekmes žmogus turės pats, todėl tai turi būti asmeninis noras eiti pasirinktu profesiniu keliu.
Nėra vienos stebuklingos mokymosi įstaigos, kuri visus paverstų gerais specialistais. Galutinis rezultatas priklausys nuo kur kas didesnio skaičiaus veiksnių, negu reitingai stojant.
Todėl būtina įsigilinti į studijų programą, kurią planuojama pasirinkti. Pasižiūrėti, kaip tai, ką mokymosi įstaiga siūlo, sutampa su išsikeltais profesiniais tikslais. Praktikos galimybės, papildomi užsiėmimai, mokymosi įstaigos kultūra, dėstytojų profiliai, studentų atsiliepimai - visa tai gali būti naudinga priimant sprendimą, todėl reikia nepatingėti ir ieškoti informacijos internete, apsilankyti dominančiose mokymosi įstaigose, susitikti su jų atstovais karjeros mugėse.
Daug ir gerai mokytis yra svarbu, tačiau dažnai to gali nepakakti. Jau mokykloje galime išskirti aktyvius mokinius, kurie dalyvauja popamokinėje veikloje, veda vidinius renginius, savanoriauja ar vasaros atostogų metu išbando save darbo rinkoje. Papildomos veiklos lavina socialinius gebėjimus, gerina laiko planavimo įgūdžius. Tokiems žmonėms vėliau paprasčiau siekti savo tikslų ir darbo rinkoje lengviau atrasti savo vietą.
Taip pat ir studijų metu puiku, jeigu studentas neįklimpsta į nesibaigiančius teorijų analizavimus ir rašto darbus, bet stengiasi įgyti ir praktinių įgūdžių. Naudojant visas galimybes atlikti praktiką, ieškant galimybių papildomai dirbti, savanoriauti organizacijose, kuriose galite “realiai pačiupinėti” savo pasirinktą profesiją, galima daug geriau suprasti, koks įdomus kelias laukia ateityje! Taip pat užmegzti vertingų pažinčių bei daug greičiau tapti stipriu ir vertinamu specialistu, kuriam atviros norimų įmonių durys.