Darbdaviams dažnai kyla klausimas, ar jų siūlomas atlyginimas yra pakankamai konkurencingas rinkoje, kad išlaikytų darbuotoją įmonėje ir jo neperviliotų konkurentai? Taip pat jiems smalsu, ar už poziciją nepermoka. Gal rinkoje esama panašių kompetencijų darbuotojų, kuriančių tokią pat vertę tik už mažesnį atlygį?
Norime pasidalinti tendencijomis apie atlygio vaidmenį darbo rinkoje.
- Jau 4 metus vykdomi Atranka360 tyrimai patvirtina, jog atlyginimas – vienas svarbiausių faktorių, pririšančių darbuotojus prie Jūsų kompanijos.
- Kai lyderystė, įmonės valdymo principai ir organizacinė kultūra šlubuoja, tai yra, kai įmonė tam tikrose vietose „serga“, specialistus įmonėje išlaikyti padeda 20 - 40 % aukštesni atlyginimai, nei egzistuoja darbo rinkoje.
- Ir priešingai, kai įmonė negali pasiūlyti konkurencingo atlyginimo, specialistus išlaikyti padeda draugiškas kolektyvas bei moderni lyderystė.
- Jei “medžiojamam” kandidatui pasiūlomas ~ 30% didesnis finansinis atlygis ir panašios darbo sąlygos, kandidatai linkę labai greitai priimti sprendimą ir keisti darbą.
- Aukštos kvalifikacijos kandidatai, keičiantys darbo sritį, pavyzdžiui, iš medicinos atstovo į HR vadybininko poziciją, sutinka kurį laiką gauti mažesnį atlygį, nei rinkoje egzistuojantis atlygis.
- Matome, jog konkurencinėje kovoje dėl darbuotojų, laimi tos įmonės, kurios stengiasi pažinti ir įgyvendinti savo darbuotojų individualius poreikius. Juk tai, kas svarbu vienam darbuotojui, gali visiškai netikti kitam. Pavyzdžiui, vienam Jūsų kolegai svarbus pripažinimas, kitą - motyvuoja galimybė pusvalandžiu anksčiau išeiti iš darbo, o trečią išskirtinai materialiniai dalykai. Atsigręžimą išskirtinai tik į individualius darbuotojų norus bei karjeros tikslus, kaip efektyvią motyvavymo strategiją, renkasi vis daugiau ir daugiau įmonių.
- Nesusipratimų darbuotojų tarpe kelia ir tai, jog oficialus darbo pozicijos pavadinimas visai nenusakobūtent tos pozicijos standartinio atlygio. Viskas priklauso nuo pozicijai keliamų tikslų ir užduočių sudėtingumo lygio. Pavyzdžiui, vienoje įmonėje administratorė gali uždirbti 700 eurų “į rankas”, o kitoje - net 1300 eur “į rankas”, tačiau pažvelgę į pastarojoje įmonėje keliamus reikalavimus, galime matyti, kad sąlygos nevienodos: būtina nepriekaištingai kalbėti dvejomis užsienio kalbomis, priimti aukšto lygio delegacijas, asistuoti 3 gamyklos skyriams ir pavaduoti HR vadybininkę atostogų metu.
- Stiprūs kandidatai, ilgai nerandantys, idealios darbo vietos, galų gale ženkliai susimažina finansinį atlygį, jog gautų norimą darbą. Tačiau padarytos nuolaidos, vėliau virsta į nepasitenkinimą, nes pradedama jausti, jog turima kompetencija kuria daug didesnę vertę įmonei, nei gaunamas atlygis. Todėl rekomenduojame paklausti, su kokiu finansiniu atlygiu kandidatas buvo įpratęs gyventi, su kokia suma jis komfortabiliai jausdavosi. Priešingu atveju, nematant perspektyvos, žmogus toliau ieškosis tokios pozicijos, kuri visapusiškai atitiktų keliamus reikalavimus.
- Laikas nuo laiko rekomenduojame peržiūrėti atlyginimų sistemą. Ar jūs dar esate konkurencingi rinkoje? Pasitikrinti, kokie atlyginimų rėžiai vyrauja, galima paprastuoju būdu. Įveskite darbo paieškos portaluose Jūsų norimos sužinoti pareigybės pavadinimą ir įvertinkite, kokios siūlomos atlygio žirklės. Labai svarbu atkreipti dėmesį į darbo aprašymuose keliamus reikalavimus ir pagal tai siūlomą atlygį bei turimą darbdavio įvaizdį.
- Skaidri atlyginimų, priedų mokėjimo sistema bei kitos darbdavio kuriamos vertės padeda išvengti nesusikalbėjimų įmonėje. Atvira diskusija tarp bendradarbių yra galinga priemonė sukurti teisingumo jausmą, jog už tam tikrų KPI įgyvendinimą, gaunamas atitinkamas atlygis, priedai ir kitos galimybės įmonėje. Būtent neteisingumo jausmas ir skatina žmones galimybių ieškotis kitur.
- Reikia neužmiršti, jog natūrali kaita įmonėje yra sveikas dalykas. Tad kartais tikrai neverta ieškoti atsakymo į klausimą, kodėl išeina kolega, tiesiog ateina metas, kai darbuotojas išsisemia arba „išauga“ poziciją, o kartu ir atlygį, tad nori save išbandyti kitoje pozicijoje ar kitoje aplinkoje.
Patiko ką užrašėme? Pasidalink!
Įžvalgomis dalinasi Gintė Žilinskienė
Turite klausimų susijusių su darbuotojų pritraukimu ir atranka? Planuojate naujo kolegos paiešką? Esate tinkamoje vietoje!