Atleido iš darbo? O kas toliau?
Vienos verslo sritys traukiasi, kitos priešingai - auga, vienu metu ekonomika smunka, o po kurio laiko - pradeda stiprėti ir augti nežmonišku tempu. Bet kuris iš mūsų galime atsidurti kreivės žemutiniame taške, kitaip sakant, netinkamoje vietoje, netinkamu laiku ir būti priverstas išeiti iš darbo. Sutikite, sąmoningai ar ne, kuomet darbo rinkoje sujudimas, imame nerimauti – „ką daryti jeigu ir mane atleis?” O kaip elgtis jeigu jau atleido?
Dalinuosi TOP patarimais kaip elgtis ir ko, jokiu būdu nedaryti, nors, galbūt, ir labai norisi, netekus darbo.
Atleido. Ką daryti?
Nurimkite ir kurį laiką nesiimkite jokių veiksmų, susijusių su naujo darbo paieška
- Būti atleistam ar išeiti iš darbo darbdavio iniciatyva – situacija sudrebinanti ir iškelianti puokštę nemalonių išgyvenimų, vedanti į didelį stresą. Gali atsirasti nepasitikėjimas savimi, savivertės klausimai, o tokia nuotaika turės neigiamos įtakos ir darbo paieškoms.
- Labai svarbu nurimti ir duoti sau laiko išgyventi šį pokytį, todėl kurį laiką nesiimkite jokių veiksmų. Jei yra galimybė pasidarykite bent minimalią pertrauką – pailsėti ir persikrauti būtų pats tas. Bent savaitę tikrai galite sau tai leisti.
Peržiūrėkite savo karjeros kelią, turimas kompetencijas
- Išsigryninkite savo kompetencijas ir patirtį. Kur esate stiprus? Kur Jūsų jėga ir motyvacija?
- Apgalvokite ir savo galimus trūkumus, augimo zoną. Pasidomėkite, gal yra įdomių galimybių, mokymų, kursų, kurie padėtų įgyti naujų žinių, o gal ir naują, rinkoje paklausią specialybę.
- Pagalvokite ir atraskite priežastis sau, kodėl buvote atleistas (-a). Turėkite aiškų, be jokio pykčio ir nuoskaudų, atsakymą darbdaviams, kurie klaus kas atsitiko.
- Jeigu po išėjimo iš darbo kyla nepasitikėjimas savimi, nueikite į karjeros konsultaciją „pasitikrinti” save ir pasikonsultuoti dėl susidariusios situacijos su specialistu iš šalies, kuris mato platesnį vaizdą ir gali objektyviai įvertinti situaciją.
Apsvarstykite, kur save matote ateityje
- Išsigryninkite, kokius turite lūkesčius ir prioritetus ieškant naujo darbo? Kas jums svarbu? Įmonės reputacija, kultūra, veiklos pobūdis, lyderis vadovas, finansinis atlygis ar dar kažkas?
- Galbūt jau turėjote minčių keisti kryptį ir išbandyti kažką naujo? Tai puiki proga padaryti karjeroje posūkį.
- Pagalvokite apie keletą alternatyvių savo karjeros scenarijų (A,B ir C scenarijai). Nepavykus vienam, turėsite platesnes veikimo galimybes.
Atnaujinkite CV, LinkedIn profilį
Paskleiskite žinią apie tai, jog esate laisvas darbo rinkoje per:
Darbo paieškos portalus
- Susikurkite ar atsinaujinkite ten savo gyvenimo aprašymą.
- Užsiprenumeruokite, kokie darbo pasiūlymai šiuo metu jums aktualūs, tokiu būdu automatiškai gausite pasiūlymus į savo el paštą.
Įmones, kuriose norite darbuotis
- Jei darbo skelbimų portaluose neradote Jus dominančių pozicijų, susidarykite sąrašą įmonių, kurių dalimi norite tapti. Turint sąrašą, išsiųskite savo CV įmonių HR. Užsiregistruokite jų www, užpildant anketą karjeros skiltyje ir nesvarbu, jog tos įmonės šiuo metu neturi laisvų darbo pozicijų.
Linkedin profesinį tinklą
- Šį tinklą išnaudokite kontaktų užmezgimui – „susiconectinkite“ su atrankas vykdančiais žmonėmis, su norimų įmonių CEO, HR. Prisistatykite ir informuokite, jog šiuo metu esate atviras naujiems darbo pasiūlymams. Kuo labiau matomas būsite, tuo didesnė tikimybė greičiau atsirasti naują darbą.
Artimųjų ir pažįstamų ratą
- Nenuvertinkite šios galimybės ir drąsiai informuokite savo draugų ratą, jog esate atviras naujoms darbo galimybėms. Iš karto nusiųskite savo CV ar Linkedin profilį, bei parašykite, kokio darbo pageidaujate.
Padarykite daugiau, nei kiti kandidatai:
- Aktyviai stebėkite darbo skelbimus ir būkite proaktyvus (-i). Jeigu kažkuri pozicija labai domina ir manote, kad puikiai jai tiktumėte, išsiųskite papildomą laišką įmonės atstovams ar tą pačią žinutę per Linkedin. Nepatingėkite parašyti bent kelis sakinius, dėl ko susidomėjote, kodėl manote, kad esate tinkamas šiai pozicijai ir kuo būsite naudingas.
- Jeigu jus kviečia į pokalbį, dėl pozicijos, kurioje ne visai save matote, neatsisakykite, skirkite laiko ir pasišnekėkite, gal pokalbio metu atrasite naujų galimybių.
- Imkitės papildomų veiksmų, pradėkite norimas įmones, atrankų kompanijas sekti soc. tinkluose, LIKE jų naujienas, peržiūrėkite vadovų, atrankas vykdančių žmonių profilius, taip atkreipsite į save dėmesį.
Atleido. Ko NEdaryti?
Nepradėkite ieškoti darbo iš karto po atsisveikinimo su įmone
- Iš didelio nerimo žmonės pradeda desperatiškus, isteriškus ar choleriškus veiksmus, kas trukdo priimti logiškus, protingus ir draugiškus sau sprendimus ilgalaikėje perspektyvoje. Yra rizika nueiti dirbti bet kur, gerai neįsivertinus naujo darbdavio, kas gali ir vėl privesti prie darbo keitimo situacijos. Todėl pirma – nurimkite.
Nesiųskite CV/LinkedIn profilio bet kur ir visur
- Nekandidatuokite į visas iš eilės pozicijas, atsirinkite, kas iš tiesų yra aktualu. Įsivaizduokite, kokį apie save įspūdį kuriate, kai atrankų specialistas ar HR mato, jog kandidatavote ir į pardavimų vadybininko, ir į įmonės vadovo poziciją? Galbūt Jūsų turimų kompetencijų diapazonas tikrai labai platus, tačiau kandidatavimas į visas atviras pozicijas ar tik iš dalies patinkančias nėra protingas pasirinkimas.
Nekaltinkite buvusios įmonės
- Nors galbūt jaučiate nuoskaudą dėl atleidimo ir esate nusivylęs, tačiau neigiamus komentarus geriau pasilaikyti sau ir darbo pokalbyje buvusios darbovietės nekaltinti dėl priverstinės situacijos išeiti iš darbo. Išlikite korektiški ir verčiau parodykite savo profesionalumą pabrėždami ko išmokote ir kaip patobulėjote profesinėje srityje.
Nepasiduokite, jei įvyko keli pokalbiai ir nepavyko gauti norimo darbo
- Nepamirškite, kad darbo paieška – irgi darbas. Yra tekę matyti situacijų, kai susirasti naują darbo vietą kandidatui užtruko keletą dienų, bet lygiai taip pat - kuomet stiprūs ir kompetentingi specialistai darbą susiranda tik metams praėjus.
Todėl išlikite maksimaliai pozityvus (-i), nenorėkite visko čia ir dabar, apsišarvuokite kantrybe ir naujų karjeros galimybių paieškoje būkite ypatingai nuoseklūs.
Patiko ką užrašėme? Pasidalink!
Įžvalgomis dalinasi Tatjana Andrejeva